.
 

Erőforrás-hatékonysági tervezési program elindítása a Műegyetem Környezetgazdaságtan Tanszékén

2015 év végén zárult le a RESPLAN „Erőforrás-hatékonysági tervezési program elindítása” - Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFI Alap) finanszírozta projekt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar, Környezetgazdaságtan Tanszékén. A program a természeti erőforrás gazdálkodással kapcsolatos szakpolitikai tervezés támogatását, a tervezők közötti együttműködés elősegítését, valamint a minisztériumi stratégiai tervezés szakmai megalapozottságának és társadalmasításának megerősítését tűzte ki célul.

A részleteket a projekt weboldalán olvashatja el.

Megállapodtunk: BME-FK – VOLÁN együttműködés a fenntarthatóságért

Február 25-én együttműködési megállapodást írt alá a VOLÁN Egyesülés képviseletében Simon Gábor vezérigazgató, valamint a Fenntarthatósági és Erőforrás-gazdálkodási Kompetencia Központjának (BME-FK, igazgató: Dr. Pálvölgyi Tamás) képviseletében a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Környezetgazdaságtan Tanszék vezetője, Dr. Csete Mária.

A BME-FK és a VOLÁN Egyesülés kölcsönös szakmai együttműködési céljainak megvalósítása érdelében kutatási, elemzési-értékelési, valamint oktatási-képzési területeken kívánják kiemelten hasznosítani az együttműködés lehetőségeit.

A megállapodás szerint a kutatás, elemzés-értékelés közös feladatai a jövőben többek között kiterjedhetnek a fenntarthatósági és vállalati társadalmi felelősségvállalási értékelésekre, vállalati fenntarthatósági stratégiák kialakítására, klímastratégiák egyeztetésére, CSR programokra, tanácsadásra, tematikus vállalati alumni programokra, vállalati tréningek, vállalati fenntarthatósági napok szervezésére. A módszertani kutatások és fejlesztések keretében a tervek szerint vállalati és térségi/települési fenntarthatósági értékelési metodikák kialakítására, indikátorok fejlesztésére, "lábnyom" számítási eljárások kialakítására, életciklus elemzésekre, környezeti értékelésekre kerülhet sor.

Az együttműködő felek a fentiek mellett különös hangsúlyt fektetnek a szakpolitikai stratégiák, programok, koncepciók elemzésére, ágazati, valamint EU támogatásokhoz szükséges és a vállalati gyakorlati életet segítő elemző-értékelő tanulmányok készítésére.

Az aláírók kifejezett szándéka, hogy az oktatási-képzési együttműködési lehetőségek keretében vállalati – hallgatói szakmai gyakorlati kapcsolatok jöjjenek létre, többek között egyeztetett tudományos diákköri kutatások és hallgatói szakmai gyakorlatok terén. A Volán Egyesülés szakértői a jövőben vendégelőadóként vesznek részt a képzésbenés elősegítik a tanszéken folyó hallgatói kutatómunka támogatását.

A VOLÁN Egyesülésről

A VOLÁN Egyesülést 28 tagszervezet alapította 1989-ben a gazdálkodásuk eredményességének előmozdítására, tevékenységük összehangolására, szakmai és társadalmi érdekeik képviseletére. Jelenleg 62 tagszervezete van, melyek autóbusz-közlekedési illetve árufuvarozási, szállítmányozási és szolgáltatási tevékenységet végeznek. A személyszállítással foglalkozó tagszervezetek naponta másfél millió utast szállítanak, és szinte az összes magyarországi települést ellátják, nemzetközi autóbuszjárataik pedig 13 országba szállítják az utasokat. Az árufuvarozási és szállítmányozási tagszervezetek belföldi és külföldi szállítmányozással egyaránt foglalkoznak.


Kutatás indul a hazai épületállomány CO2 kibocsátása témakörében

Épületállományunk – az ipart és közlekedést is megelőzve – valószínűleg a legnagyobb CO2 kibocsátó, azonban ennek mértéke, épülettípusok közötti megoszlása, időbeni alakulása jószerével ismeretlen. A Fenntarthatósági és Erőforrás- gazdálkodási Kompetencia Központ égisze alatt kutatást indítottunk a hazai épületállomány CO2 kibocsátásának becslésére, illetve az épületenergetikai programok, intézkedések kibocsátás-csökkentési hatásának "mérésére". A kutatói hálózat 2013. október 18-án alakult, a következő szakértők részvételével:

• Dr. Csoknyai Tamás egyetemi docens (BME Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnikai Tanszék)
• Kiss Ágnes doktoranda (BME Gazdálkodás- és Szervezéstudományi Doktori Iskola)

• Mészáros Géza ügyvezető (Gond-old Bt.)

• Dr. Pálvölgyi Tamás egyetemi docens (BME Fenntarthatósági és Erőforrás-gazdálkodási Kompetencia Központ)

• Simon Andrea környezetmérnök (Env-in-Cent Kft.)

• Szkordilisz Flóra doktoranda (BME Gazdálkodás- és Szervezéstudományi Doktori Iskola)

• Talamon Attila doktorandusz (Debreceni Egyetem, Földtudományok Doktori Iskola)


A kutatói hálózathoz várjuk további szakértők csatlakozását!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
.

www.fk.bme.hu