.
 

REMAP

2012 decemberében kezdődött a BME Környezetgazdaságtan Tanszék, Fenntarthatósági és Erőforrás-gazdálkodási Kompetencia Központjában az "Erőforrás-hatékonysági Tervezési Platform koncepcionális és megvalósíthatósági tanulmányának (KMT) előkészítése" című kutatás a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal megbízásából.

2011. év folyamán az Európai Bizottság számos kezdeményezést indított el, amelyek célja az erőforrás-hatékonyság előmozdítása az egyes ágazatokban. Ezek szerint a fenntartható és "zöld" növekedés olyan új formáinak a kialakítására van szükség, ahol a gazdasági növekedés, a nagyobb jólét és prosperálás nem jár együtt az erőforrások felhasználásának növelésével és a káros kibocsátások fokozódásával. 2011 januárjában az Európai Bizottság közzétette az "Erőforrás-hatékony Európa" című dokumentumát, amely egyike az Európa 2020 stratégia hét új kiemelt kezdeményezésének. Célja egy nagyszabású átalakítás elindítása az anyagi erőforrások felhasználásában az európai ipar minden területén - és így a gazdasági jólét függetlenítése az erőforrások felhasználásától.

A gazdaságpolitika, az iparstratégiák és a fejlesztéspolitika fenntartható átalakításának előmozdításához tehát új típusú eszközökre, módszerekre és meghatározott ütemterv szerinti végrehajtására van szükség. Egy ilyen hasznos kezdeményezés és eszköz az Erőforrás-hatékonysági Tervezési Platform. Megközelítésünkben jelen elsődleges célkitűzése a Platform elindításának, hazai adaptálásának előkészítése, koncepcionális és operatív terv szintű megalapozása. Munkánkban a célkitűzések megvalósíthatóságának vizsgálatára fókuszálunk. A kutatás eredményei 2013. május végén várhatók.

(A REMAP projekt akroním az Erőforrás-hatékonysági Tervezési Platform angol nyelvű "Resource Efficiency ManAgement Platform" elnevezésből származik.)

 

 

 

 

 
 
.

www.fk.bme.hu